Jak zbudować szczelny komin. Charakterystyka komina

26 paź 2016

Jaka powinna być charakterystyka przewodu kominowego emitującego dym z kominka? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze komina? Z jakiego materiału powinien być wykonany zamknięty komin – cegła, stal, stalowe systemy kominowe, ceramiczne wkłady kominowe, nasady kominowe ?

Jednym z podstawowych warunków prawidłowej pracy kominka bez względu na to, czy jest to system rozprowadzania gorącego powietrza, czy też wyposażony jest w płaszcz wodny, jest jego podłączenie do specjalnego komina . Powinien mieć nie tylko odpowiednie wymiary, ale także proporcje dopasowane do wielkości kominka czy kotła. Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego zostanie wykonany system kominowy.

Aby zapewnić bezpieczne użytkowanie kominka domownikom, należy przede wszystkim zapewnić szczelność czopucha, aby do pomieszczenia nie dostawał się dym. Ponieważ wydostające się przez nią spaliny mają wysoką temperaturę, muszą być również odporne na ich działanie, zapewniając tym samym odpowiednie bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Komin powinien być również niewrażliwy na agresywny kondensat powstający podczas kondensacji spalin.

Wysokość komina od czopucha (pozioma część łącząca rurę z urządzeniem grzewczym) przy wylocie powinna wynosić min. 4 m. Ponieważ reguluje również proces spalania (wytwarzając prawdziwą próżnię), niezwykle ważny jest odpowiedni dobór go do paleniska.

Do kominków z otworem do 0,25 m szerokości wybrano murowany komin o średnicy co najmniej 0,15 m lub o wymiarach 0,14×0,14 m. Rury stalowe o gładkiej powierzchni ścian są nieco mniej wymagające w ich przypadku najmniejsza średnica to 0,12 m lub wymiary 0,12×0,12 m. Najlepiej jeśli komin jest poruszany pionowo do góry – jeśli jednak nie jest to możliwe, dopuszcza się maksymalnie dwa obroty pod kątem nie większym niż 30 °.

Komin murowany, prefabrykowany czy może stalowy system kominowy?

W fazie budowy domu mamy trzy konstrukcje kominów:

Najpopularniejsze są przewody ceglane z tradycyjnej cegły pełnej. To rozwiązanie najtańsze, ale zbudowanie komina ceglanego wymaga sporych umiejętności – przede wszystkim dużej precyzji i umiejętności. Pomiędzy elementami ściennymi wykonanymi z tynku może być szczelina i będzie się wydobywać dym. Wiele przewodów kominowych ceglanych jest wykonanych nieprawidłowo, dlatego do budowy takiego komina lepiej jest zatrudnić doświadczonego murarza.

Kominy prefabrykowane stają się coraz bardziej popularne. Mają gładkie ściany, na których trudniej odkłada się sadza, dzięki czemu są łatwiejsze do czyszczenia. Ich najważniejszymi zaletami są niewielkie gabaryty zewnętrzne, dzięki czemu zajmują mniej miejsca niż kominy murowane oraz szybki i stosunkowo łatwy montaż.

Posiadamy również wybór kominów stalowych ( stalowych systemów kominowych ). Wykonywane są jako wkładki wewnętrzne – rury przeznaczone do obudowy z cegły lub bloczków – lub jako samodzielne wyciągi kominowe wewnątrz lub na zewnątrz domu. Do współpracy z kominkiem wykonane są z odmian żaroodpornych – wykonane są z grubszej płyty.
Stal dobrze przewodzi ciepło, co oznacza, że ​​się nagrzewa. Jeśli taki komin przejdzie w pobliżu łatwopalnych elementów domu, może stanowić zagrożenie pożarowe. Aby temu zapobiec, w takiej sytuacji kominy dwuwarstwowe (z podwójnym płaszczem) izolowane są od wewnątrz warstwą wełny mineralnej. Wybór takiego komina sprzyja szybkiemu montażowi, co można zgłosić również zimą.

Zajmujemy się produkcją chemii budowlanej oraz elementów budowlanych dla firm zajmujących się takimi usługami jak:

Wszystkie materiały dostarczamy precyzyjnie opakowane i owinięte folią stretch, takie zapakowanie przesyłek wysyłanych zwykle kurierem, zapewnia dostarczenie towaru w idealnym stanie technicznym.

Najnowocześniejszy system kominowy ceramiczno – stalowy CEROSTAL
15 sty
2024
Najnowocześniejszy system kominowy ceramiczno – stalowy CEROSTAL
Automatyzacja produkcji stalowych systemów kominowych
29 paź
2023
Automatyzacja produkcji stalowych systemów kominowych