Modułowe systemy kominowe

11 lis 2016

Kominy modułowe to zestawy gotowych elementów rur o długości 500 i 1000 mm o standardowej średnicy (dla kanałów kominowych 80,100,115, 120, 150 mm itp.), Kolanka, trójniki, adaptery.

Systemy modułowe są lżejsze od murowanych i nie wymagają fundamentu (mogą być wsparte na ścianach i stropach budynku). Są bardziej odporne na skutki kondensacji spalin i wilgoci atmosferycznej.

Systemy modułowe ceramiczne i stalowe są dość zróżnicowane pod względem konstrukcji, rozmiarów i materiałów użytych do ich wykonania ze stali (zwykłej i nierdzewnej), ceramiki ( Kominy ceramiczne ) , a nawet tworzywa sztucznego. Umożliwia to znaleźć odpowiednią opcję dla prawie każdego urządzenia grzewczego od pieca do kotła niskotemperaturowego. Coraz częściej ceramiczne wkłady kominowe są stosowane w tego typu rozwiązaniach grzewczych.

Podczas spalania paliwa węglowodorowego (drewno, węgiel lub pellet, olej napędowy itp.) powstaje mieszanina gazów i cząstek stałych, której skład i temperatura zależy nie tylko od rodzaju paliwa, ale także od warunków spalania.

Nowoczesne kominki i piece zamknięte posiadają mechanizmy kontrolujące przepływ powietrza, które pozwalają na spowolnienie spalania. W tych warunkach powstaje więcej tlenku węgla, dwutlenku węgla i sadzy. Co prawda wiele pieców i kotłów jest wyposażonych w system spalania spalin, ale działa to rozwiązanie tylko wtedy, gdy jest katalizator. Szczególnie bogaty w wilgoć i zanieczyszczenia palne (kreozot i pył węglowy) jest dym z eksploatacji pieców gazowych i kotłów o dużej komorze spalania.

Oczywiście dym będzie znacznie czystszy, gdy spalisz suche drewno o niskiej zawartości żywicy (na przykład osiki), niż gdy spalisz świeże kłody brzozowe.

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych przebiega prawie bez sadzy, iż z reguły mają niską temperaturę (do 250 ° C). Ten dym jest uważany za stosunkowo czysty i składa się głównie z pary wodnej, tlenków węgla i siarki. Podczas spalania oleju napędowego temperatura dymu jest również niska, ale opary kwasu siarkowego i tlenku węgla w nim są znacznie wyższe. Najzimniejsze spaliny (około 70 ° С) powstają podczas pracy kotłów niskotemperaturowych (kondensacyjnych).

Zanim przejdziemy do przeglądu nowoczesnych kominów modułowych  ceramicznych oraz stalowych, skupimy się na trzech głównych zadaniach, które trzeba będzie rozwiązać podczas projektowania systemu kominowego. Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, uzyskanie dobrej przyczepności i zminimalizowanie tworzenia się kondensatu.

Zgodnie z nowymi przepisami ekologicznymi i antysmogowymi firmy produkujące piece i wkłady kominowe dążą do spełnienia tych wyśrubowanych norm .

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz obowiązujących przepisów należy wykluczyć możliwość zapalenia się sadzy w systemie kominowym. Przy zapaleniu się sadzy w kominie temperatura może osiągnąć 1100 ° C, a tak mocne nagrzewanie negatywnie wpływa na stan każdego komina. Grozi to zniszczeniem starych i zużytych przewodów kominowych. Ponadto w przypadku spalenia się sadzy w kominie wydostają są iskry i płomienie, które są niebezpieczne dla dachu materiału palnego. Zapobieganie zapaleniu się sadzy jest dość łatwe. Wystarczy regularnie czyścić komin.

Cug w kominie

Na cug wpływa wysokość komina, jego położenie na dachu i układ, różnica temperatur między ścianami sekcji górnej i dolnej. Ponadto im szerszy komin (generalnie jej wysokość musi wynosić co najmniej 5 m) i im mniej ma zakrętów, im krótsze odcinki poziome i nachylone, tym cug w kominie będzie mocniejszy.

Kształt i powierzchnia przekroju przewodu kominowego jest zwykle określana przez wielkość wylotu urządzenia grzewczego. Dodatkowe obliczenia będą potrzebne tylko do podłączenia dwóch (lub więcej) urządzeń do rury.

Kondensacja

Kondensacja powoduje korozję metali (w końcu koroduje nawet żaroodporna stal nierdzewna).

Kondensacja powstaje tylko wtedy, gdy wewnętrzne ściany komina zostaną schłodzone do określonej temperatury (punktu rosy), która zależy od udziału pary wodnej w dymie. Dlatego najskuteczniejszym sposobem zwalczania kondensacji jest dobra izolacja komina. W przypadku kominka z zamkniętym kominkiem i kotłem gazowym konieczne jest zaizolowanie rur warstwą wełny mineralnej o grubości 30-50 mm, a do pieca lub kotła z funkcją długiego spalania co najmniej 80 mm. Aby zapobiec wyciekom, rury muszą być połączone dzwonami skierowanymi do góry. Na dnie komina sensowne jest zapewnienie pojemnika do zbierania kondensatu. Jednak, tworzenie się dużej ilości cieczy w rurze podczas pracy kotłów w niskich temperaturach jest nieuniknione. Dlatego kominy tych jednostek muszą być wyposażone w system usuwania kondensatu składający się ze zbiornika magazynowego, odgałęzienia i specjalnego urządzenia wypełnionego odczynnikiem neutralizującym.

Lokalizacja komina

Istnieją dwie możliwości umieszczenia komina – wewnątrz budynku i na zewnątrz, każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W pierwszym przypadku należy system kominowy przeprowadzić przez sufit i dach. Jednocześnie tylko wykwalifikowani rzemieślnicy mogą zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe i wodoodporność. Ponadto musisz kupić specjalne moduły i dodatkowe materiały.

W przypadku komina zewnętrznego najbardziej odpowiednie są moduły z konturem zewnętrznym ze stali nierdzewnej. Najczęściej rura jest podparta na podeście i mocowana do ściany. Komin z modułów betonowych można układać na zewnątrz, należy pamiętać że wymaga solidnego fundamentu.

Najnowocześniejszy system kominowy ceramiczno – stalowy CEROSTAL
15 sty
2024
Najnowocześniejszy system kominowy ceramiczno – stalowy CEROSTAL
Automatyzacja produkcji stalowych systemów kominowych
29 paź
2023
Automatyzacja produkcji stalowych systemów kominowych