Nasady kominowe: rodzaje, dobór, montaż. Konserwacja nasady kominowej

26 Paź 2016

W miejscach, gdzie wieją wiatry i przez co mogą wystąpić problemy z zapewnieniem odpowiedniego ciągu kominowego, warto założyć nasadki kominowe.

Nasady kominowe dobierane są ze względu na średnicę wylotu komina, na którym jest umieszczony oraz rodzaj przewodu: komin, dym, wentylacja.

Jeśli dom znajduje się na terenie nadmorskim lub górzystym – gdzie silne wiatry często powodują wydmuchiwanie spalin na ściany komina lub na dach – warto zamontować specjalną obrotową nasadkę kominową jako zakończenie komina (nowego lub starego). Energia wiatru zamieniana przez podciśnienie w kominie wzmocni i ustabilizuje komin. Najczęściej instalowane są akcesoria blaszane. Osłona komina może być wykonana z blachy ocynkowanej, miedzianej lub chromoniklowej.

Obrotowe podstawy w najlepszy sposób wykorzystują energię wiatru do poprawy ciągu. Obudowa komina posiada kwadratową podstawę wykonaną ze stali czarnej lub chromoniklowej. Podstawa może być zamocowana lub pochylona. Występują także obudowy kominowe bez podstawy – z rurą, którą przykłada się bezpośrednio do stalowego komina.

Nasady kominowe: montaż

Nasada kominowa chroni cały przekrój przewodu spalinowego przed deszczem i śniegiem oraz odstrasza ptaki, które lubią gniazdować w kominach. Osłona komina jest montowana na kominie tak, aby cała podstawa ponad szczytem dachu była wystawiona na wiatr ze wszystkich stron. Dzięki temu możliwa będzie efektywna eksploatacja podstawy, która jest obracana przez wiatr i ustawiona tak, aby zapewnić odpowiedni nieszczelność komina i uniemożliwić powrót – spaliny swobodnie uchodzą ponad szczyt komina.

Wybór nasadek kominowych

Nasady kominowe dobierane są ze względu na średnicę wylotu komina, na którym jest umieszczony oraz rodzaj przewodu: komin, dym, wentylacja. W przypadku przewodów spalinowych odprowadzających spaliny duże znaczenie ma również urządzenie grzewcze i rodzaj paliwa, jakie posiadają:

  • piece gazowe lub olejowe – zbiorniki kominowe wykonane w całości z kwasoodpornej blachy chromoniklowej;
  • piece na paliwo stałe (węgiel lub koks) lub piece na drewno – domy kominowe ze skośną podstawą ułatwiającą czyszczenie kominów.

Specjalnie zaprojektowane obrotowe obudowy kominowe montuje się na wylotach kanałów wentylacyjnych znajdujących się na górnej powierzchni komina.

Konserwacja nasady kominowej

Mechanizm, który umożliwia obracanie się nasady komina jest samoczyszczący, dzięki czemu nie trzeba go na bieżąco sprawdzać. Wystarczy, że kominiarz podczas czyszczenia komina czyści podstawę podczas okresowego czyszczenia całego komina. Następnie należy odkręcić stałą podstawę i zdjąć ją, a skośną podstawę komina – wystarczy ją odkręcić i przesunąć z powrotem.

Nowy cennik 2021 obowiązujący od 15.02.2021
31 Sty
2021
Nowy cennik 2021 obowiązujący od 15.02.2021
Nowość na rynku polskim –                „Pompowany system koncentryczny do kotłów kondensacyjnych”
20 Sty
2021
Nowość na rynku polskim – „Pompowany system koncentryczny do kotłów kondensacyjnych”